Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1


Nr 1 nie tylko w nazwie

O firmie

WZL-1

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 to jedna z wiodących firm europejskich branży lotniczej realizująca usługi dla Lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Firma  znana jest na rynku lokalnym, krajowym i zagranicznym dzięki działalności, która obejmuje:
• naprawy, obsługi i modernizacje śmigłowców: Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24, W-3 Sokół
oraz Kaman SH-2G
• remonty główne silników lotniczych SO-3/W oraz silników rodziny TW3-117 (III s. M, MT, W)
• remonty główne agregatów i wyposażenia samolotów PZL-130 „ORLIK”, MiG-29, TS-11,
SU-22, An-2
• obsługi okresowe samolotów TS-11 „ISKRA”.

Współpraca WZL-1 z firmami zachodnimi pozwoliła na dostosowanie śmigłowców do standardów NATO. Wiązało się to z instalacją nowego sprzętu m.in. radiostacji lotniczych, zabudową nowoczesnych systemów nawigacyjnych oraz urządzeń obrony pasywnej i balistycznej na śmigłowcach, co ułatwiło załogom interoperacyjność z siłami wojsk NATO oraz udział w akcjach bojowych w Afganistanie, Czadzie i Iraku.

W ramach projektów badawczo - rozwojowych nawiązano współpracę z Instytutem Lotnictwa oraz Instytutem Techniczny Wojsk Lotniczych, realizując m.in. projekt całkowicie polskiego śmigłowca bezzałogowego do zadań specjalnych o autonomicznym układzie sterowania - ILX-27.

Spółka świadczy również usługi w zakresie produkcji kompozytów, produkcji wiązek, pokryć galwanicznych i lakierniczych, metrologii, obróbki mechanicznej, badań nieniszczących i wielu innych.

W świetle nowo pojawiających się perspektyw i towarzyszącym im zmianom, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 stanowią doskonałą bazę obsługowo-naprawczą dla nowych platform śmigłowcowych. W związku z tym, priorytetami Spółki  jest utworzenie sprawnie działającego centrum serwisowego nowej wielozadaniowej platformy śmigłowcowej, pozyskiwanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej RP, i centrum serwisowania nowego śmigłowca uderzeniowego. Spółka gotowa jest podjąć się produkcji śmigłowca wielozadaniowego i uderzeniowego, jak również ich wyposażenia oraz komponentów, nie rezygnując z dotychczasowego profilu działalności, a w związku z tym prowadząc działania, zmierzające  do pozyskania nowych klientów, którym świadczyć będzie usługi w zakresie remontów, serwisowania
i modernizacji śmigłowców rodziny Mi.